Klasyczny liberalizm a JKM

Drukuj

korwin-krul2

„Libertarianin tym właśnie różni się od konserwatywnego liberała, że nie robi z siebie nieustannie idioty w imię niedorzecznej idei, wg której wszystko co robi niedemokratyczna władza jest z definicji lepsze od tego, co robi władza demokratyczna.
Konserwatywny liberał będzie nieustannie wskazywał, że autokrata Hitler nie wiedział o Holokauście, że Putin nie jest na Ukrainie agresorem, że Jaruzelski mógłby pozostać przy władzy itd. itp. – wszystko w ramach ślepego doktrynerstwa.
Libertarianizm nie naraża nikogo na taką śmieszność.”
— Jakub Wozinski

„Socjaldemokratyczni etatyści trajkoczą bez przerwy, że zadaniem władzy jest zapewnić ludziom wolność, tyle że dla nich wolność to możliwość życia cudzym kosztem. On co prawda trzyma się poprawnej (albo przynajmniej poprawniejszej) definicji wolności, ale – zgodnie ze swoim sloganem „wziąć za mordę i wprowadzić liberalizm” – też twierdzi, że to zadaniem władzy (koniecznie silnej!) jest ludziom wolność nawet nie tyle zapewnić, co narzucić. I już samym tym daje do zrozumienia, że nie ma pojęcia, czym jest liberalizm, i pod tym względem nic go od socjaldemokratycznych etatystów nie różni.”
— Jakub Bozydar Wisniewski

„Ani idiota, ani pożyteczny. Ki diabeł?”
— Witold Falkowski

„Ja po prostu zarzucam mu, że od lat miesza ludziom w głowach i miesza idee wolnorynkowe z jakimś pokracznym autokratyzmem (wspomniana wcześniej w dyskusji dewiza „wziąć za mordę i wprowadzić liberalizm”). Ja walczę o zdrowy, pozbawiony JKM-omwych dziwactw ruch libertariański w Polsce, a nie o prawicową monarchię, dyktaturę, czy co innego. Co do Jaruzela: otóż nie wierzę w to, że wolnośc da się wprowadzac siłą odgórnie – to jest jak pragnienie zbudowania kwadratowego koła. Co do Putina – fakt, jest dziś ostra propaganda i jest wielce prawdopodobne, że ten samolot celowo tam nakierowano, ale czy to jest powód żeby bronic tego kagebistę przed Zachodem tylko dlatego, że on rządzi niedemokratycznie? Przecież on jest 10x większym socjalistą od pierwszego lepszego polityka lewicy z Brukseli.”
— Jakub Wozinski

Czytaj również