Poglądy

Drukuj

Podejrzałem u pewnego radykalnego blogera ciekawy test na poglądy polityczne. Pozazdrościłem, pokusiłem się i oto wynik:

Jestem kapitalistą (nie mając kapitału, nie prowadząc działalności gospodarczej, nie zatrudniając ludzi i pracując na etacie w zagranicznej korporacji – czyli raczej zwolennikiem kapitalizmu i wolności gospodarczej czy po prostu liberałem –  swoją drogą, Marks by powiedział: fałszywa świadomość par excellence).

Poza tym jestem jeszcze kosmpolitą (jak najbardziej – mam alergię na instynkty plemienne) i zwolennikiem sekularyzmu (co nie jest do końca zgodne z prawdą, bo choć uważam, że państwo nie powinno być religijne – więcej w ogóle nie powinno indoktrynować ideologicznie, ani religijnie ani anty-religijnie – to bynajmniej nie uważam, że społeczeństwo też takie musi być). Jestem także wizjonerem (?), co jest przeciwstawiane w tym teście reakcjonizmowi (dyskusyjna sprawa – to, że nie chciałbym, żeby narkotyki były nielegalne jeszcze nie oznacza, że można mnie wrzucać do jednego worka z hippisowskimi siłami postępowymi – wręcz przeciwnie, w większości sprawach z postępem się nie zgadzamy). Jestem w 1/3 anarchistą – ja bym siebie nazwał filozoficznym anarchistą (tj. anarchistą, który nie agituje za zniesieniem państwa, bo jego upadek – prawdopodobnie i póki co – spowoduje narodziny jeszcze gorszego demona, ale nie uważam, że jest to wystarczający argument za legitymizacją wyjęcia spod ogólnych zasad i konwencji obowiązujących całe społeczeństwo pewnej grupki nadludzi – władzy). W 93% jestem zwolennikiem kapitalizmu – ciekawe za co odjęli mi to 7%? W 68% jestem pacyfistą – to się chyba zgadza, bo uważam, że przemoc jest zła z natury (to przekonanie wziąłem od Tołstoja, Gandhiego i z kazania na górze), ale może być konieczna  i tylko wtedy jest uzasadniona, gdy służy obronie życia, ciała, wolności i własności (a to już nie od Tołstoja, to już klasyczni liberałowie mi podpowiedzieli). I jestem w 72% antropocentryczny – tj. nie zgadzam się z Peterem Singerem i nie ufam ekologom.


Średni wynik dla Polaków:

I średni wynik dla całego świata:

Jak widać Polacy są odrobinkę kosmopolityczni, zdecydowanie świeccy, nieco postępowi, dość anarchistyczni, umiarkowanie kapitalistyczni, ciut-ciut pacyfistyczni i względnie antropocentryczni. Dla porównania reszta świata przedstawia się bardziej kosmpolityczna i świecka, bardziej postępowa z drobną przewagą anarchizmu, zdecydowana przepaść jest w poglądach ekonomicznych (świat zmierza w stronę komuny), świat jest bardziej niechętny wojnie i odrobinkę mniej antropocentryczny (ciekawy wyjątek – generalnie świat jest na lewo, ale ekologów nie lubi).

Czytaj również