Winston C. Bush

Drukuj

anarchy

Anarchy as an organizing principle for society must appeal to anyone who places individual freedom high on his scale of values. In a basic sense, everyone is anarchist, in that he views all socially imposed restrictions on his own freedom of action as ‘bads,’ even if he may recognize these, or some of these, to be necessary costs of social harmony.
— Winston C. Bush

Winston C. Bush urodził się w 1941 roku, gdy na Starym Lądzie właśnie trwała Bitwa o Anglię. Jego matka dała mu imię na cześć Winstona Churchilla. Był prawdziwym redneckiem z lasów piniowych i bagien południowo-wschodniej Georgii. Nie skończył szkoły średniej, a jego pierwszą pracą było wycinanie papierówki i pędzenie bimbru. Ożeniwszy się mając niespełna 19 lat, przeniósł się do Jacksonville i dostał pracę na poczcie. Następnie skończył szkołę średnią za pomocą kursów korespondencyjnych i zdobył stypendium na Florida State University. W sześć lat od wstąpienia na uniwersytet, Bush nie tylko zdobył tytuł licencjata i magistra, ale także obronił doktorat z ekonomii na Washington University w St. Louis, gdzie uczył się od dwóch świetnych matematycznych ekonomistów Trouta Radera i Teda Bergstroma.

Na początku lat 70-tych Bush trafił do Center for Study of Public Choice w Blacksburg na Virginia Polytechnic Institute i od samego początku zajął się pracą nad teorią anarchii. Miał niezwykły talent do skupiania wokół siebie ludzi i zaciekawienia ich tematami, którymi się fascynował. „Zanim zdaliśmy sobie sprawę – przyznawał James M. Buchanan, ojciec szkoły wyboru publicznego – wszyscy pracowaliśmy nad anarchią”. Bush zorganizował seminarium, z którym Buchanan był blisko związany. Seminarium przybrało formę cotygodniowych spotkań, na których jeden z uczestników przedstawiał referat, który był dyskutowany, aż do następnego spotkania. Z tych prac wyłoniły się dwa małe tomy: „Explorations in the Theory of Anarchy” oraz „Further Explorations in the Theory of Anarchy”, obydwa pod redakcją Gordona Tullocka. Zainspirowany tymi dyskusjami Tullock napisał „The Social Dilemma”, zaś Buchanan słynną „The Limits of Liberty” (którą rozpoczyna epigraf: „Pamięci mojego kolegi Winstona C. Busha”).

Profesor Winston C. Bush zmarł w wieku zaledwie 33 lat w wypadku samochodowym 7 grudnia 1973 r., jadąc do swojej kochanki po imprezie absolwentów. Zostawił po sobie tylko kilkanaście opublikowanych prac, ale zdążył nimi oraz swoją bogatą osobowością zafascynować ekonomiczną teorią anarchii całe środowisko ekonomistów teorii publicznego wyboru. Fascynacja ta trwa po dziś dzień, a kolejne pokolenia – zwłaszcza młodych naukowców na George Mason University, gdzie m.in. Buchanan, Tullock i Vernon L. Smith obecnie pracują – czerpią inspiracje z twórczości Winstona C. Busha.

Czytaj również